Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfinții Împărați Constantin și Elena – Fălticeni, 2021
iunie 4, 2021
Înălțarea Domnului – Bogdănești, 2021
iunie 13, 2021
Arata tot

Duminica Orbului – Râșca, 2021

În a 6-a Duminică după sărbătoarea Sfintei Învieri, recunoscută și ca Duminica Orbului, sfinții părinți au așezat prăznuirea minunii pe care a facut-o Mântuitorul Hristos cu un om orb din naștere.

În amintirea acestei minuni, parohia „” din Râșca și-a serbat hramul mic al acesteia, avându-l prezent pe , episcopul locului, alături de care s-a adunat un sobor de preoți și psalți, pentru a săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, sfântă liturghie săvârșită în biserica nouă a parohiei.

La finalul sfintei slujbe, a fost rostit cuvântul de învățătură de către preasfințitul episcop, care a avut ca și temă principală, dezvoltarea spirituală a acelui om, făcându-se astfel o legătură între Învierea Lui Hristos și „Învierea” acestui orb, înviere de care trebuie să ne facem părtași toți oamenii aflați în orbire sufletească.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons