Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Tomei – Brașov, 2022
mai 7, 2022
Despre oprirea de slujbă și caterisirea clericului
mai 23, 2022
Arata tot

Duminica Mironosițelor- Londra, 2022

În a treia duminică după Praznicul Învierii Domnului, zi în care se cinstesc sfintele femei mironosițe care au fost aproape de Mântuitorul Hristos în toată vremea, PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Buna Vestire” din Londra, cu ocazia unei vizite misionare în Marea Britanie.

La sfârșitul slujbei, părintele protopop Sebastian Mogîrzan de la parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Fălticeni a rostit cuvântul de învățătură, cuvânt ce a avut ca tematică principală rolul femeilor mironosițe în viața Mântuitorului, făcând astfel analogie între acestea și femeile creștine din zilele noastre. Totodată, le-a urat multă răbdare și să trăiască mulți ani, deoarece astăzi se celebrează femeia creștină.

  

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons