Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Fiului Risipitor – București, 2021
februarie 28, 2021
PĂRINTE, este credința ortodoxă de stil vechi singura canonică și adevărată?
martie 16, 2021
Arata tot

Duminica Înfricoșătoarei Judecăți – Zănești, 2021

A 3-a duminică din perioada Triodului este consemnată de înfricoșătoarea judecată cea de obște, făcând astfel parte din seria de duminici pregătitoare pentru sfântul și marele post. În această zi, parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din Zănești, jud. Neamț, l-a avut în sânul acesteia pe ierarhul Sucevei, PS Sofronie Suceveanul, care a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca alături de părintele protopop Pavel Onofrei și de fiul acestuia, părintele diacon Lucian Onofrei.

În cuvântul de învățătură al chiriarhului, acesta a evidențiat cele două părți componente definitorii acestei duminici și anume, partea care este descrisă și în evanghelia zilei, adică a înfricoșătoarei judecăți, iar a doua componentă fiind mai mult regăsită în apostolul zilei și anume, lăsatul secului de carne, apostol în care Sfântul Apostol Pavel îî îndrumă pe creștinii corinteni în privința hrănirii și a postului.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons