Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a cincea din Postul Mare
aprilie 26, 2016
Denia Prohodului Domnului Iisus Hristos
mai 1, 2016
Arata tot

Duminica Floriilor

Mai înainte de paștele evreiesc cu șase zile și după ce l-a înviat din morți pe Lazăr, cel de patru zile mort, Mântuitorul Hristos intră călare pe un asin în cetatea Ierusalimului, fiind întâmpinat de popor mult care așternea haine înaintea Lui și rupeau ramuri de finici strigând: „Osana! Celui dintru înălțime!”. Intrarea triumfală a Mântuitorului Hristos a fost spre împlinirea proorociilor și spre încredințarea tuturor că El este Fiul lui Dumnezeu, calea, adevărul și viața.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca la Mănăstirea Mărturisitorul.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons