Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Înălțarea Sfintei Cruci – Fălticeni, 2021
octombrie 1, 2021
Zămislirea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul – Slătioara, 2021
octombrie 6, 2021
Arata tot

În duminica de după Înălțarea Sfintei Cruci, în cadrul Bisericii Ortodoxe de Răsărit din România a avut loc un eveniment foarte important și anume, sfințirea Bisericii din incinta schitului „Nașterea Maicii Domnului” din comuna Bahna, jud. Neamț.

Slujba de târnosire a fost prezidată de PS Sofronie Suceveanul, alături de care au participat și și PS Dionisie Gălățeanul și un sobor de slujitori și creștini ortodocși din întreaga țară. Sfânta a avut loc imediat după slujba de sfințire, oficiindu-se atât în îmbrăcată în straie noi, cât și în cadrul unui amenajat în cadrul schitului.

Credincioșii se pot închina în Sfântul Altar până sâmbătă la vecernie, așa cum este obiceiul în cadrul Bisericii noastre.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons