Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica 3 din Post – A Sfintei Cruci, Fălticeni 2019
aprilie 1, 2019
Duminica Sfintei Maria Egipteanca – Suceava 2019
aprilie 15, 2019
Arata tot

Duminica a IV-a Postului Mare și Buna Vestire, Loandra 2019

                Zi de sărbătoare pentru comunitatea română din și împrejurimi! Praznicul Bunei-vestiri, când Arhanghelul Gavriil aduce vestea cea bună Fecioarei Maria, a coincis în acest an cu Duminica a IV-a a Postului Mare!

                Credincioșii s-au adunat pentru a sărbători Praznicul Maicii Domnului la Mănăstirea “Sfântul Mucenic Edward, regele Angliei” acolo unde a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, alături de preotul paroh Nicolae și de părintele ieromonah Sava, de la mănăstire! În cuvântul de învățătură, PS Sofronie a vorbit despre cinstea pe care Maica Domnului o are în cadrul credinței ortodoxe, despre ajutorul nemărginit pe care îl acordă credincioșilor și de mijlocirea de maică spre Fiul său! De asemenea PS Episcop a subliniat și importanța postului și roadele care izvorăsc din respectarea postirii! După Sfânta Liturghie toti creștinii au fost invitați în sala de mese, pentru a lua parte la tradiționala agapă frățească în cinstea hramului comunității din !

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons