Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Ortodoxiei
februarie 27, 2018
Sfântul Sofronie, Patriarhul Ierusalimului
martie 25, 2018
Arata tot

Duminica a doua a Postului Mare

Sfântul Grigorie Palama (1296-1359), Arhiepiscop de Tesalonic, a fost unul dintre cei mai profunzi și mai originali teologi ai Bisericii Ortodoxe din secolul al XIV-lea. Este considerat un sfânt părinte al Bisericii. El este înscris în calendarul ortodox cu zi de prăznuire la data de 14 noiembrie, dar fiind cinstit în chip aparte în Duminica a doua a Sfântului și Marelui Post, numită și Duminica Sfântului Grigorie Palama, când se face citire din Sfânta Evanghelie de la Marcu, cea în care Mântuitorul Hristos vindecă pe slăbănogul din Capernaum, datorită dragostei celor 4 prieteni.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiaca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Schitul „Brâul Maicii Domnului” din Municipiul Reșița.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons