Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a treia a Postului Mare
aprilie 2, 2018
Intrarea Domnului în Ierusalim
aprilie 2, 2018
Arata tot

Duminica a cincea a Postului Mare

Duminica a cincea a Postului Mare sau a Cuvioasei Maici Maria Egipteanca, este așezată de Sfinții Părinți pentru a da exemplul cel mai concret al decăderii și al ridicării omului. De la o desfrânată, această femeie ajunge să se roage stând în văzduh, iar modul în care ea a ajuns la desăvârșire este cu totul deosebit. De aceea, în ultima duminică înainte de Intrarea Domnului în Ierusalim, noi toți trebuie să avem în minte modelul Cuvioasei Maici Maria. 

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfântul Ioan cel Nou”, Suceava. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons