Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Procesiune în cinstea Adormirii Maicii Domnului – Fălticeni, 2021
septembrie 1, 2021
Duminica a 11-a după Rusalii – Buda, 2021
septembrie 5, 2021
Arata tot

Duminica a 10-a după Rusalii – Suceava, 2021

În duminica a 10-a după Pogorârea Duhului Sfânt, parohia „ de la Suceava” din a avut parte de un eveniment important și anume, hirotonia în treapta diaconiei a unuia din copiii părintelui paroh Constantin Mercore, părintele diacon Ciprian Mercore.

Slujba hirotoniei a avut loc în cadrul sfintei liturghii, fiind cel care a oficiat-o, slujbă la care au participat un sobor de preoți și credincioși atât din parohie, cât și din parohii înevcinate.

În cuvântul de învățătură, episcopul Sucevei a relatat și explicat pericopa evanghelică citită în această zi, după care l-a felicitat și l-a întărit duhovnicește pe părintele diacon, ca un păstor ce are grijă de turma sa.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons