Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

A 3-a zi de Paști – Roșiori, 2021
mai 10, 2021
Sfinții Împărați Constantin și Elena – Fălticeni, 2021
iunie 4, 2021
Arata tot

Duminica a 5-a după Paști (a Samarinencei) – Roșiori, 2021

În a 5-a duminică a parcursului duhovnicesc de după Învierea Domnului, sfinții părinți au așezat prăznuirea întâlnirii dintre Hristos și o femeie samarineancă la fântâna patriarhului Iacov. 

Zi de mare bucurie atât pentru viețuitorii Mănăstirii din Roșiori, cât și pentru credincioșii care au participat la săvârșită în această zi, deoarece i-au avut în mijlocul acestora pe PS Sofronie Suceveanul și pe PS Iosif Botoșăneanul, care s-au adunat în rugăciune pentru a sărbători unul din hramurile secundare ale sfântului locaș.

Cuvântul de învățătură al episcopului Sucevei a avut ca și temă principală „apostolatul” samarinencei săvârșit celor de alt neam, exlicând importanța pe care a avut-o această femeie în comunitatea sa în ceea ce privește descoperirea lui Hristos.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons