Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare – Sălătruc, 2021
februarie 3, 2021
Sfinții Trei Ierarhi – Măgura, 2021
februarie 13, 2021
Arata tot

Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu Vameșul) – Sf. Mina, 2021

În duminica a 32-a după Rusalii sfinții părinți au așezat o pericopă evanghelică deosebită în care decoperim că ne putem vindeca ușor atât sufletește, cât și trupește, numai să avem o dorință arzătoare, așa cum a avut-o și vameșul Zaheu și să cerem cu sinceritate și credință că puterea cea mare a Mântuitorului ne va fi vindecătoare. 

În acest an, ziua de 25 ianuarie, zi în care îl prăznuim pe , arhiepiscopul Constantinopolului, a picat tocmai în această duminică. Sfântul Ierarh Grigorie Teologul este unul din cei trei ierarhi prăznuiți la data de 30 ianuarie, care a adus, alături de aceștia, un aport deosebit bisercii lui Hristos.

Zi de bucurie duhovnicească pentru din pentru că bine-credincioșii creștini au avut parte de slujba Sfintei Liturghii prezidată de , eparhul locului, alături de un sobor de preoți și psalți.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons