Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a 2-a din Postul Mare – Timișoara, 2021
martie 29, 2021
Buna Vestire – Londra, 2021
aprilie 8, 2021
Arata tot

Duminica a 3-a din Marele Post (a Sfintei Cruci) – Londra, 2021

În a 3-a duminică din Sfântul și Marele Post al Sfintelor Paști, sfinții părinți au așezat prăznuirea Sfintei Cruci, arma cea biruitoare atât a creștinilor, cât și a multor sfinți din Vechiul Testament. Cu ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Domnului, a fost în mijlocul credincioșilor din Anglia, slujind Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia „” din , alături de părintele paroh Nicolae Căpitanu.

După cuvântul de învățătură al eparhului Sucevei, în care a evidențiat importanța Sfintei Cruci în istoria creștinismului, acesta a citit Molifta cea Mare pentru Taina Sfintei Spovedanii, rânduială specifică Postului Mare.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons