Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfânta Mare Muceniță Varvara – Brădițel, 2021
decembrie 18, 2021
Tăierea Împrejur a Domnului nostru Iisus Hristos – Fălticeni, 2022
ianuarie 17, 2022
Arata tot

Duminica a 27-a după Rusalii, Sfântul Ierarh Nicolae – Oniceni, 2021

În ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei(06/19 decembrie 2021), care în acest an a picat în Duminica a 27-a după Rusalii, PS Sofronie Suceveanul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor din parohia „Izvorul Tămăduirii” din localitatea Oniceni, comuna Forăști, cu ocazia celebrării celui de-al doilea hram al acesteia. Sfânta slujbă a fost oficiată în noua biserică a parohiei, ce se află în stadiul de pictură a zidurilor. Alături de preasfințitul episcop au fost și un sobor restrâns de preoți și credincioși din localitate și din împrejurimi.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, așa cum este obiceiul, episcopul Sucevei a rostit cuvântul de învățătură, vorbindu-le credincioșilor prezenți atât despre pericopa evanghelică specifică acestei duminici, cât și despre detalii însemnate din viața Sfântului Nicolae și minuni săvârșite de acesta.

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons