Duminica Sfântului Ierarh Grigore Palama și Sfântul Ierarh Sofronie Patriarhul Ierusalimului
martie 26, 2019
Duminica a IV-a Postului Mare și Buna Vestire, Loandra 2019
aprilie 9, 2019

Duminica 3 din Post – A Sfintei Cruci, Fălticeni 2019

CruciiTale ne închinăm, Stăpâne, și Sfânta Învierea Ta o lăudăm și o slăvim.

În duminica a 3-a a Marelui Post se face pomenirea Sfintei Cruci. Prin scoaterea Sfintei Cruci din Sfântul Altar și înfățișând-o poporului spre închinare Biserica urmărește alinarea și întărirea fiilor ei duhovnicești, care străbat postul, în lupta cu propriul trup, cu patimile și cu poftele lui cât și cu potrivnicul care se războiește cu noi prin ispitele de tot felul.

Așadar să nu ne trândăvim din pricina postului greu și a luptei cu patimile și cu diavolul, ci să luptăm bărbătește chemând în ajutor pe Cel ce a pătimit pentru noi, pe Hristos Dumnezeu Cel ce S-a răstignit pe Cruce și a Înviat a treia zi.

În această duminică, Preasfințitul Sofronie Suceveanul a slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica Sfinților Împărați „Constantin și Elena” din .