Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Mironosițelor 2018
aprilie 24, 2018
Duminica Samarinencei 2018
mai 9, 2018
Arata tot

Canonizarea Sfântului Ioan, Noul Milostiv

La invitația IPS Calinic, Arhiepiscopul Atenei și al întregii Elade, precum și a altor membri ai Sfântului Sinod din , PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Antonie Ploieșteanul, Glicherie Ieșeanul și Evloghie Sibianul au participat la Slujba de a Sfântului Ioan, noul Milostiv, un preot plin de Harul Duhul Sfânt, care a prezentat semnele specifice sfințeniei atât din timpul vieții sale, cât și după trecerea sa din această viață, în anul 1966. Slujba de canonizare a avut loc în Mănăstirea Sfântul Mare Mucenic Dimitrie din Amphiali, Pireu în sâmbăta dinaintea Duminicii Slăbănogului, Mânăstire pe care Sfântul Ioan a întemeiat-o! Decizia de canonizare a fost luată de către Sfantul Sinod al Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia în urma ședinței din data de 05/18.09.2017.

 

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons