Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a 3-a din Marele Post (a Sfintei Cruci) – Londra, 2021
aprilie 4, 2021
Sfintele Paști – Măgura, 2021
mai 4, 2021
Arata tot

În ziua praznicului Bunei Vestiri, 25 mar/7 apr, Mănăstirea „Buna Vestire” din Londra, aflată sub jurisdicția Mitropoliei de Stil Vechi din Grecia, s-a bucurat de prezența a doi episcopi care s-au întrunit în rugăciune în cadrul Sfintei Liturghii și anume, PS Ambrozie de Methoni și PS Sofronie Suceveanul, tocmai pentru a serba hramul acestui sfânt locaș.

Sfânta Evanghelie s-a citit atât în limba engleză, cât și în limba română și greacă, pentru ca toți participanții la sfânta slujbă să înțeleagă mesajul evanghelic și să descopere taina ce a avut loc în momentul aducerii veștii celei bune de către Arhanghelul Gavriil.

Prin prezența ierarhilor, cât și prin cuvintele de învățătură ale acestora, credincioșii au fost binecuvântați, întărindu-se în credința cea strămoșească, pentru că de acest lucru are nevoie creștinul în aceste timpuri de răstriște.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons