Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Ajunul Botezului Domnului
ianuarie 23, 2018
Duminică după Botezul Domnului
ianuarie 23, 2018
Arata tot

Botezul Domnului

„În Iordan botezându-Te Tu, Doamne, închinarea Treimii S-a arătat. Că glasul Părintelui a mărturisit Ție, Fiu iubit pe Tine numindu-Te. Și Duhul în chip de porumbel a adeverit întărirea Cuvântului. Cel ce Te-ai arătat Hristoase, Dumnezeule, și lumea ai luminat, slavă Ție!” Cu adevărat, Sfânta Treime S-a arătat la râul Iordan, în momentul în care Hristos a intrat în apă. Cursul apei s-a schimbat, zapisul lui Adam a fost sfărâmat, mâna Botezătorului atingând creștetul Stăpânului, iar Dumnezeu sfințind firea apelor. 

PS Episcop Sofronie Suceveanul a participat la slujba de a apei la Pireu, Grecia. Slujba a fost condusă de IPS Calinic, Arhiepiscopul Atenei și al întregii Ellade. Alături de au participat și IPS Gherontie de și Salamina, Hrisostom de Attica și Biotia, Moise de Toronto, PS Ambrozie de Methoni, Iosif Botoșăneanul și Evloghie Sibianul. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons