Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Orbului din Ierihon – Fălticeni 2018
decembrie 17, 2018
Sfânta Varvara, Ciumulești 2018
decembrie 21, 2018
Arata tot

Tunderea în monahism a maicii Varvara, Măgura 2018

Braţele părinteşti sârguieşte a mi le deschide mie, că în desfătări am cheltuit toată viaţa mea, spre bogăţia cea necheltuită a îndurărilor Tale, privind Mântuitorule, acum, nu trece cu vederea inima mea cea săracă, căci către Tine, Doamne, cu umilinţă strig: Am greşit, Părinte, la cer şi înaintea Ta!
După slujba de priveghere pentru sărbătoarea Sfintei Mare Mucenițe Varvara, PS Episcop Sofronie Suceveanul a tuns în monahism o maică rasoforă din cadrul obștii de la Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul.
Momentul tunderii în monahism a presupus tăierea părului ca semn renunţării la voia proprie, depunerea celor 3 voturi monahale (sărăcia, fecioria și ascultarea) şi primirea hainelor şi a însemnelor monahicești: cămaşa, crucea pectorală, paramanul, dulama (anteriul), brâul, papucii, rasa, potcapul (scufia), mantia, mătăniile, crucea şi făclia.
Noua monahie a primit numele de Varvara.
La final PS Episcop Sofronie a adresat un părintesc cuvânt de învățătură și încurajare în noul drum început de proaspăta monahie.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Show Buttons
Hide Buttons