Nașterea Domnului Iisus Hristos
Ajunul Botezului Domnului
ianuarie 23, 2018

Tăierea împrejur a Domnului, Sfântul Vasile cel Mare

La opt zile după Nașterea Domnului, Preasfânta Fecioară, împreună cu Sfântul și Dreptul Iosif, duc pe Pruncul Sfânt pentru a fi tăiat împrejur. „Pogorându-Se Mântuitorul la neamul omenesc, a primit înfășare de scutece. Nu S-a scârbit de trupeasca tăiere împrejur…” ci S-a supus Legii pe care El a dat-o lui Moise în Sinai și legământului cu Patriarhul Avraam. În aceeași zi, Biserica Ortodoxă sărbătorește unul dintre cei mai importanți sfinți: Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Vasile cel Mare.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit privegherea și Sfânta Liturghie la Catedrala Eroilor, Sfinții Împărați Constantin și Elena, Fălticeni. În timpul privegherii și după Sfânta Liturghie, PS Episcop a citit Molitvele Sfântului Vasile, împotriva vrăjmașilor văzuți și a celor nevăzuți.