Sfințirea Bisericii Mănăstirii Sfântul Glicherie Mărturisitorul
august 3, 2016
Galerie video sfințire
august 12, 2016

Slujba de sfințire a Bisericii Mănăstirii Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul

Cu ajutorul lui Dumnezeu și al Maicii Domnului s-a săvârșit slujba de sfințire a bisericii din cadrul Mănăstirii Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul, Măgura. Mulțime mare de credincioși din toată țara au venit să se închine în Sfântul Altar și să aducă slavoslovie lui Dumnezeu și plăcutului Său, Ierarhul Glicherie, cel ce odinioară se ascundea de frica papistașilor în acea pădure în care acum, ca o bijuterie, a răsărit loc de binecuvântare și zidire sufletească. PS Episcop Sofronie Suceveanul, alături de alți 6 ierarhi ai Sfântului Sinod: PS Episcopi Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Flavian Ilfoveanul, Antonie Ploieșteanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul, alături de PS Episcop Ambrozie de Methoni, din partea Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia, au adus rugăciuni înălțătoare și au invocat pogorârea Duhului Sfânt peste jertfelnic și peste toți credincioșii din țară. Alături de Preasfințiile lor, un sobor numeros de preoți și diaconi a adus jertfă de mulțumire, de cerere și de laudă lui Dumnezeu.