Înălțarea Cinstitei Cruci
Sfințirea Bisericii „Sfânta Treime”, loc. Izvoarele, jud. Tulcea
octombrie 18, 2016

Sfințirea Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, Mănăstirea Brădățel

Duminică, 02 octombrie 2016, a avut loc slujba de a Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, din incinta Mănăstirii Brădățel, județul Suceava. Slujba a fost oficiată de PS Episcop Sofronie Suceveanul, împreună cu alți membri ai Sfântului Sinod: PS Episcopi Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Flavian Ilfoveanul, Antonie Ploieșteanul, Glicherie Ieșeanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul. PS Episcop Demosten Nemțeanul, cel care prin efortul și râvna sa deosebită pentru a construit frumoasa biserică, a dat binecuvântarea de la începutul slujbei de și a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, mulțumind lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale. Alături de acești arhierei, a luat parte și PS Episcop Ambrozie de Methoni, din partea Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia, precum și un sobor de preoți și diaconi din împrejurimi și din țară.