Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare
februarie 5, 2016
Întâmpinarea Domnului
februarie 21, 2016
Arata tot

Sfinții trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur

Sărbătoarea acestor trei mari dascăli ai lumii și ierarhi: Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Grigorie Teologul, Arhiepiscopul Constantinopolului și Ioan Gură de Aur, Arhiepiscop al Constantinopolului își are obârșia la începutul celui de-al doilea mileniu, atunci când în Constantinopol a început o împărțire a credincioșilor în trei cete, fiecare din acestea cinstind pe doar un singur ierarh. Pentru a nu mai fi asemenea neînțelegeri în marea cetate, acești trei sfinți au început să apară în vis unui om înduhovnicit, Sfântului Ioan, episcopul Evhaitelor, pentru a pune capăt împărțirii creștinilor. Acest sfânt Ioan a hotărât să se facă pomenirea tuturor celor trei la data de 30 a lunii ianuarie, lună în care se fac și pomenirile acestor sfinți individual : 1 ianuarie – Sfântul Vasile, 25 ianuarie – Sfântul Grigorie și 27 ianuarie – Aducerea moaștelor Sfântului Ioan Gură de Aur.

Biserica mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul” a fost, cu ocazia acestui praznic al celor trei apărători ai Ortodoxiei și cu ocazia hramului mic, neîncăpătoare. Credincioși din localitățile învecinate au venit pentru a lua parte la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de trei ierarhi ai Bisericii: PS Episcop Teodosie Brașoveanul, PS Episcop Sofronie Suceveanul și PS Episcop Dionisie Gălățeanul, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Show Buttons
Hide Buttons