Duminica Samarinencei
Duminica Orbului
iunie 8, 2016

Sfinții Împărați Constantin și Elena

Marele Împărat și Sfânt Constantin cel Mare este cu adevărat întocmai cu Apostolii, pentru că a reușit să transforme întreg Imperiul Roman într-un mod radical, odată cu introducerea celebrului Edict de la Milano din anul 313, prin care se garanta libertatea creștinismului. A fost cel care a deschis lucrările Primului Sinod Ecumenic de la Niceea, din 325, Sinod care s-a ocupat cu combaterea ereziei ariene. Împreună cu maica sa, Elena, Sfântul Împărat Constantin a găsit Cinstita și de viață dătătoare Cruce a Domnului, în Ierusalim.

PS Episcopi Sofronie Suceveanul și Evloghie Sibianul, alături de un sobor de preoți și diaconi, au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Eroilor din Fălticeni, cu ocazia hramului.