Sfânta Muceniță Filofteea
Sfinții Mucenici Evstratie, Evghenie, Mardarie, Avxentie și Orest
decembrie 28, 2015

Sfântul Ierarh Spiridon

Unul dintre cei mai mari ierarhi ai Ortodoxiei, Sfântul Ierarh Spiridon, episcopul Trimitundei, a fost sărbătorit în data de 12 decembrie. Multele sale minuni sunt cunoscute în întreaga lume creștină. A fost unul dintre cei mai aprigi apărători ai Sfintei Treimi la Sinodul I Ecumenic de la Niceea, acolo unde, spre multa uimire a celor prezenți, a făcut acea faimoasă minune cu cărămida, explicând în mod lesne de înțeles, unimea Sfintei Treimi: cărămida era una singură, dar când a fost strânsă în mână, apa a curs, lutul a rămas în mâna Sfântului, iar focul s-a ridicat în sus.

PS Episcop Sofronie a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia din localitatea Drăgușeni, acolo unde s-a sărbătorit hramul mic al bisericii.