Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Vameșului și a Fariseului
februarie 3, 2018
Sfinții Trei Ierarhi
februarie 13, 2018
Arata tot

Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare

Sfântul Eftimie cel Mare a trăit în secolul al IV-lea, pe vremea împăratului Grațian. S-a născut în Melitina (Armenia), din pântece sterp și neroditor. Numele său înseamnă în limba greacă „voie bună”. La vârsta de 29 de ani ajunge la Ierusalim și se nevoiește într-o peșteră. Aici a săvârșit nenumărate minuni: a hrănit 400 de călători, în timp ce nu avea pâine nici pentru zece persoane; a deschis porțile cerului, tămăduind pământul de nerodire și a făcut posibil, cu rugăciunea lui, ca multe femei sterpe să aibă copii.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Schitul „”, Sălătruc, alături de un sobor de preoți și diaconi. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Show Buttons
Hide Buttons