Sfințirea Bisericii Mănăstirii Dornelor
Duminica a XI-a după Rusalii
august 20, 2017

Schimbarea la Față

Marele praznic al Schimbării la Față a adunat credincioși din toată România pentru a participa la slujba de priveghere și Sfânta Liturghie la Mănăstirea Slătioara. IPS Arhiepiscop și Mitropolit Vlasie a săvârșit sfintele slujbe, alături de ierarhi veniți din Biserica Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia și din Biserica Rusă din Diaspora: IPS Mitropolit Fotie de Dimitriada, PS Episcopi Ambrozie de Methoni și Clement de Gardikion, IPS Arhiepiscop și Mitropolit Agatanghel, IPS Arhiepiscop Gheorghe de Chișinău și Moldova, PS Episcop Antim Basarabeanul și alături de ierarhii noștri: PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Flavian Ilfoveanul, Antonie Ploieșteanul, Glicherie Ieșeanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul.

Răspunsurile la strană au fost oferite de Grupul Psaltic „Schimbarea la Față”.