Galerie video sfințire
Vizita IPS Ambrozie de Phillipe la Mănăstirea Sfântul Glicherie
august 20, 2016

Schimbarea la Față a Domnului

Schimbarea la Față a Domnului este, precum Botezul, praznicul la care Se arată Sfânta Treime pe pământ: Fiul înconjurat de lumină, glasul Tatălui care spune „Acesta este Fiul Meu cel iubit!” și Duhul Sfânt prin norul cel luminos.

Acest praznic este unul de o mare importanță în viața Bisericii de Stil Vechi din România, căci se sărbătorește hramul Mănăstirii Slătioara, locul unde s-a sălășluit și Sfântul Glicherie, păstrătorul Ortodoxiei. Lume din întreaga țară a venit pentru a aduce rugăciuni de laudă, de mulțumită și de cerere. 9 membri ai Sfântului Sinod, în frunte cu IPS Mitropolit Vlasie, precum și doi membri ai Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia: Mitropolitul Ambrozie de Philippe și Maronias și PS Ambrozie de Methoni precum și un sobor numeros de preoți și diaconi au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.