Duminica izgonirii lui Adam din Rai
Duminica Ortodoxiei
martie 21, 2016

Miercuri în Săptămâna Mare a Postului

Prima săptămână din Postul cel Mare mai este denumită și Săptămâna Mare, pentru că în primele patru zile ale acesteia, la Pavecerniță, se citește acea frumoasă și complexă compoziție a Sfântului Andrei Criteanul: , împărțit în patru, câte una pentru fiecare zi în parte. În primele trei zile ale postului este acel frumos obicei de a ajuna, adică de a ține post negru, urmând ca în a treia zi, , după Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite și după Pavecerniță, să se guste din Agheasma cea Mare. Primele două zile, precum și joi sunt zile aliturgice, iar și vineri se face Liturghia mai înainte sfințită, specifică acestui post. PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ierarh Grigorie Dialogul, Papă al Romei, alături de un mic sobor de preoți. După Sfânta Liturghie, PS Episcop Sofronie a citit .