A treia zi de Înviere
Duminica Tomei
aprilie 25, 2017

Izvorul tămăduirii

Vinerea din săptămâna luminată este dedicată izvorului nesecat al milostivirii Maicii Domnului care se revarsă asupra tuturor celor ce vin cu credință și cer apă de vindecare trupească și sufletească. De aceea, această zi poartă denumirea de Izvorul Tămăduirii și are ca tradiție săvârșirea slujbei de sfințire a apei celei mici, care se împarte credincioșilor spre sănătate sufletească și trupească. De altfel, cuvântul agheasmă, care provine din limba greacă, înseamnă sfințire.

PS Episcop Sofronie Suceveanul, alături de PS Episcopi Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul și Dionisie Gălățeanul, alături de un sobor de preoți și diaconi, au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Izvorul Tămăduirii, din localitatea Brădățel, comuna Horodniceni.