„Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi!” Iată că anul acesta a fost înconjurat de marea virtute a dragostei, căci, cu ajutorul lui Dumnezeu, ierarhii dreptslăvitori din Grecia au luat parte la praznicul Sfântului ce a pătimit pentru Ortodoxie pe teritoriul României, Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul. Dar această dragoste s-a perpetuat și a ajuns și în locurile în care, odinioară, se retrăsese acest mare apologet al vremurilor de pe urmă.

În prima Duminică după Sfântul Ierarh Glicherie, Mănăstirea al cărei patron este Sfântul se îmbracă în haină de sărbătoare și slăvind pe Dumnezeu. Locul în care acest bărbat ales de Sfânta Treime pentru a păstra nealterată credința s-a nevoit, trăind în condiții greu de imaginat, a devenit loc de pelerinaj pentru toți credincioșii ortodocși de stil vechi.

În duminica a cincea după marele praznic al Învierii Mântuitorului Hristos, Sfinții Părinți au rânduit ca Biserica să amintească de întâlnirea femeii din Samaria cu „Mesia, Căruia i se zice Hristos”. Mergând să ia apă, femeia întâlnește la fântână un „Om care i-a spus toate câte a facut”, Om, despre care samarinenii au crezut „că Acesta este cu adevărat Hristos, Mântuitorul lumii”.