Duminica Mironosițelor 2018
Duminica Samarinencei 2018
mai 9, 2018

Canonizarea Sfântului Ioan, Noul Milostiv

La invitația IPS Calinic, Arhiepiscopul Atenei și al întregii Elade, precum și a altor membri ai Sfântului Sinod din Grecia, PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Antonie Ploieșteanul, Glicherie Ieșeanul și Evloghie Sibianul au participat la Slujba de canonizare a Sfântului Ioan, noul Milostiv, un preot plin de Harul Duhul Sfânt, care a prezentat semnele specifice sfințeniei atât din timpul vieții sale, cât și după trecerea sa din această viață, în anul 1966. Slujba de canonizare a avut loc în Mănăstirea Sfântul Mare Mucenic Dimitrie din Amphiali, Pireu în sâmbăta dinaintea Duminicii Slăbănogului, Mânăstire pe care Sfântul Ioan a întemeiat-o! Decizia de canonizare a fost luată de către Sfantul Sinod al Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia în urma ședinței din data de 05/18.09.2017.